Pavol Tóth
(1928 – 1988)
Narodil sa 31. decembra 1928 vo Vinosadoch. V rokoch 1945 – 1950 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave (odbor keramika, prof. T. Lugs) V rokoch 1950 – 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v oddelení figurálneho sochárstva prof. J. Kostku. V roku 1957 bol spoluzakladateľom Skupiny M. Galandu a pravidelne sa zúčastňoval na jej výstavách. Od roku 1955, s výnimkou sedemdesiatych rokov, pravidelne vystavoval doma i v zahraničí.
Vo svojej sochárskej tvorbe sa venoval takmer výlučne figúre, ústredným motívom jeho tvorby sa stala žena v nespočetných podobách tematického výrazového rozpätia – matka, milenka, symbol – motív ženy, dievčaťa aj ako ideál krásy v klasickom ponímaní. Tvorba s tematikou ženských postáv sa naplno rozvinula začiatkom šesťdesiatych rokov a polohovo sa rozširovala: začínali vznikať prvé celofigurálne sochy žien (sediace, stojace, ležiace). Tóth sa inšpiroval dielami H. Moora, ale aj archaickými schematizovanými postavami zo starodávnych kultúr. Väčšinu jeho diel je možné zaradiť do kategórie komornej plastiky s intímnou tematikou, ktorá patrí do oblasti lyricky poňatej sochy. K portrétu sa onedlho pridružil zjednodušený geometrizujúci tvar v duchu tvorby členov Skupiny Mikuláša Galandu. Tvaroslovie jeho výtvarnej výpovede je založené na mäkkých obrysových líniách, pevných sumárnych a oblých tvaroch citlivo modelovanej hmoty. Prejavuje sa v nej zmysel pre statiku, záujem o citlivé spracovanie povrchovej fraktúry diela so zdôraznením významovej úlohy svetla pri konečnom zavŕšení jeho výpovede. Umelec absolvoval niekoľko zahraničných ciest, samostatne vystavoval v Trnave, v Bratislave, Trenčíne, Pezinku. Vytvoril viacero monumentálno-dekoratívnych diel pre kúpele v Piešťanoch, Dudinciach, Lúčkach… V posledných dvoch dekádach svojej tvorby sa dopracoval k expresívnej deformácii založenej na emocionálnej pôsobivosti.
Zomrel 13. 9. 1988 v Tarragone v Španielsku.
Hodnotným zdrojom informácií je rozsiahla a výpravná monografia Pavol Tóth od Zity Kostrovej. Predstavuje čitateľovi umelecké techniky, ktoré vo svojej tvorbe používal P.Tóth – maľbu, kresbu, grafiku, plastiku. P. Tóth svojou tvorbou prispel k rozšíreniu podôb figurálneho sochárstva i obrazu o modernom človeku svojej doby.
V Prievidzi máme od neho bustu Pavla Országha Hviezdoslava na Ul. Sama Chalupku.