NOVÉ SÍDLISKO

NOVÉ SÍDLISKO

Živé sgrafitá

Vďaka inovatívnej technológii rozšírenej reality sgrafitá na sídlisku ožívajú. V spolupráci súčasných umelcov a umelkýň, inšpirovaných dielami svojich predchodcov, vzniká unikátny nový zážitok z návštevy sídliska. Prvé “živé sgrafito” vzniklo ako nápad Tomáša Pekára. Rozpohybovala ho animátorka a ilustrátorka Martina Malovaníková a hudbu k nemu vytvoril morgien. Nájdete ho na Trhovej 1 (za Domom kultúry). 

Aktuálne je vytvorených päť Živých sgrafít. Ich tvorcami sú profesionálni umelci ako Kriss Sagan, Marek Jasaň, Marta Prokopová a Martina Malovaníková.

Komentované prechádzky

Výborná príležitosť spoznať príbeh vzniku sídliska, architektúru a rozmanitú výzdobu, sa obyvateľom aj návštevníkom naskytla počas komentovaných prechádzok na jeseň 2022. Prizvaní boli odborníci z oblasti histórie, architektúry, umenia a sprostredkovania dedičstva, ktorí umožnili účastníkom spoznať sídlisko tak zblízka ako nikdy predtým formou interaktívnych prechádzok jeho ulicami, prezentácie o výstavbe sídliska a diskusie s pamätníkmi. Sprevádzala: facilitátorka a architektka Dominika Belanská; spolupracovali: Rastislav Popelka, Sylvia Maliariková, Ján Vingárik.

Svetelné inštalácie

Často prestávame vnímať výnimočnosť niečoho, čo vidíme každý deň a z umeleckého diela sa tak stáva len súčasť scenérie. Preto sme sa rozhodli sgrafitá na sídlisku Píly dostať do polohy, ktorú si zaslúžia – v centre pozornosti a žiare reflektorov. Tam to však nekončí.

Tomáš Pekár a Rastislav Nemec súčasným grafickým jazykom spracovali nové umelecké návrhy, ktoré adresujú nielen umelecký a historický odkaz pôvodných diel, ale tiež ponúkajú svoj vlastný pohľad zameraný na budúcnosť. Svetelné inštalácie prilákali pozornosť okoloidúcich k sgrafitovej výzdobe na jeseň 2022.

Workshopy pre deti

V lete 2023 sme zrealizovali letnú open air sériu 3 workshopov pre deti pod názvom “Sorela bez predsudkov”. Priblížili sme im výtvarnú výzdobu Starého sídliska (reliéfy a sgrafitá) tvorivou a zážitkovou formou. Hlavným médiom a impulzom sa stali originálne, autentické umelecké diela v architektúre, s ktorými sa deti na našich podujatiach najskôr zoznámili a následne ich skúmali a rozvíjali. Výsledkom boli ich vlastné malé umelecké diela – zmenšené reliéfy a sgrafitá, ktoré si deti inšpirované vizuálnym zážitkom a prechádzkou po sídlisku vytvorili vlastnými rukami. Počas jedného z workshopov sme dokonca reliéfy na Námestí J. C. Hronského “rozhýbali”, a to prostredníctvom pohybovej performance, počas ktorej ich účastníci simulovali a ďalej rozohrávali. Lektorom bol Rastislav Nemec. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.